Miben előremutató a WTN ZabaNIXTM más, fogyást támogató termékekhez képest?
A WTN ZabaNIXTM egy teljesen új működési mechanizmuson alapszik, aminek az alapja, hogy a szénhidrátok iránti sóvárgást akkor érzünk, ha a szerotonin és a dopamin nevű neurotranszmitter (ingerületátvivő) hormonok egymáshoz viszonyított aránya eltolódik. Ez rendszerint akkor következik be, amikor lecsökken a szerotoninszintünk, és ilyenkor a szervezetünk szeretné ezt megnövelni. Szerotonint egy triptofán nevű aminosavból állíthatunk elő, ami a szénhidrátokban található. Ezért kívánunk olyan ételeket, amelyekben sok triptofán van. Elsősorban ez a szénhidrátsóvárgás oka.
Mi a szerotonin és a dopamin?
A szerotonin egy olyan neurotranszmitter, amelyet az emberi szervezet állít elő, és fontos szerepet játszik a hangulat, az étvágy, az alvás, a memória és más testi funkciók szabályozásában.
A dopamin egy olyan neurotranszmitter, amelyet szintén az emberi szervezet állít elő. Szerepet játszik az "önjutalmazásban" és számos egyéb funkcióban is, mint pl. a memóriaműködésben, a motiváció és a figyelem fenntartásában, stb.
A fenti definíciók alapján joggal merül fel a kérdés, hogy mégis „pontosan mi a különbség a szerotonin és a dopamin között?”
A helyes válasz az, hogy a szerotonin a boldogsággal, a koncentrációval és a nyugalommal van összefüggésben, a dopamin pedig a jutalmazáshoz és a motivációhoz kapcsolódik.
Mitől csökkenhet le a szerotoninszintünk?
A kérdést hosszasan lehetne boncolgatni, de a fő ok az, hogy bizonyos helyzetekben a szervezet úgy dönt, hogy a triptofán aminosavból nem szerotonint állít elő, hanem más folyamatokban használja. Ennek az az oka, hogy biológiai értelemben véve a túlélés (pl. stresszhelyzetben) fontosabb a szervezetnek, mint pl. a szerotonin által biztosított jó alvás vagy boldogság érzésének biztosítása. Ezt a folyamatot „triptofán lopásnak” hívjuk.
A triptofán lopás legfőbb okai a:
- mellékveséket érintő stressz,
- a vércukor-ingadozások, illetve
- a gyulladások.
Stresszevés
Talán te is tapasztaltad azt, hogy stresszes helyzetekben mennyire kívánod az édességet, és legszívesebben feltépnéd a hűtő ajtaját. Ennek a biológiai oka pont a fent leírt triptofán lopási folyamat.
A WTN ZabaNIXTM a fenti bemutatott mechanizmusok segítségével támogatja a szervezeted működését.
Csupán érdekesség, de biztos te is tapasztaltad, hogy ha sok szénhidrátot eszel, akkor álmos leszel, és legszívesebben lefeküdnél aludni. Nos ez azért van, mert a triptofánból szerotonin képződik, a szerotoninból pedig melatonin. A melatonin az alvásért felelős hormonunk (pontosabban az alvási-ébredési ciklust szabályozza).
Farkaséhség menstruáció előtt
A női szervezetben a progeszteron és az ösztrogén koncentrációja folyamatosan változik a menstruációs ciklus során. A ciklus első felében az ösztrogén koncentrációja nagy, majd a ciklus második felében, illetve a menstruáció előtt az ösztrogén koncentrációja egyre kisebb lesz
(1. ábra). A kis ösztrogén koncentráció pedig természetszerűleg kis szerotoninszintet eredményez, ami pedig szénhidrát iránti sóvárgást. Ez tehát az egyszerűsített összefüggés az ösztrogén és a szerotoninszint között.
Talán fontos megjegyzés, hogy ez a mechanizmus felelhet a menstruációs ciklus végén tapasztalható depresszióért is (a túl kicsi szerotonin szint depressziót eredményez).
Fontos kiegészítés: amikor sok stressz ér bennünket, akkor egy enzim fokozott működése miatt sok hidrogén-peroxid termelődik a szervezetben, ami káros, ezért a glutation nevű legfőbb antioxidáns molekulánk feladata, hogy semlegesítse azt. Ha túl nagy a rád nehezedő toxinterhelés, akkor érdemes a glutationt pótolnod, és/vagy más módon támogatnod az antioxidáns rendszered.
Többek között onnan tudhatod, hogy az antioxidáns rendszered túl van terhelve, hogy pl. őszülsz. Az őszülés oka ugyanis az, hogy túl sok hidrogén-peroxid keletkezett a szervezetedben (amit a glutation nem tudott semlegesíteni).
Milyen esetekben használd?
Elsősorban akkor, ha jellemző rád a szénhidrát iránti sóvárgás (menstruáció előtt is), stresszevés.
Ezen felül akkor, ha jellemző rád ezek közül egy vagy több megállapítás:
- Rendszerint nem vagy túl jó hangulatban.
- Rendszerint stresszesnek és feszültnek érzed magad.
- Nemcsak a szénhidrátok, de pl. az alkohol iránt is érzel sóvárgás.
- Jellemző rád a türelmetlenség.
- Kihívás számodra, hogy jókedvű (és pozitív) légy, különösen az őszi és téli hónapokban.
- Gyakran nyugtalan vagy, időnként ideges is.
- Hajlamos vagy könnyen elaludni, de az elalvás után egy-két órával rendszeresen felébredsz.
- Hajlamos vagy székrekedésre.
- Kevés napfény ér.
- Alacsony a D-vitamin szinted.
- Az étrended alacsony triptofán-tartalmú ételekben (pl. pulyka, csirke, olajos magvak, tojás, tej, sajt stb.).
- Kevés B6-vitamin-tartalmú ételt fogyasztasz (pl. csicseriborsó, máj, tonhal, lazac, csirkemell, burgonya, pulyka, banán).
Amennyiben kifejezetten csak magát a csokoládét kívánod, gondold át, hogy szerepel-e az étrendedben kellő mennyiségű króm, vanádium vagy magnézium, ezek hiánya ugyanis könnyen növelheti a csokoládé utáni vágyadat, melyet a Magnézium komplex krém, Magnézium biszglicinát vagy a Nyomelem Komplex segíthet megzabolázni.
Jogos kérdés, hogy ha a triptofán aminosavból szerotonin képződik, akkor elég lehet csak triptofán pótlásával megoldani mindezt?
A helyes válasz az, hogy nagy valószínűséggel nem lehet. A helyzet ennél bonyolultabb, és sok esetben az ún. 5-HTP nevű anyag (ami a szerotonin közvetlen elővegyülete: triptofán → 5-HTP→ szerotonin) pótlása sem ad megoldást. Ugyanis arra is szükség van, hogy a szerotonin a megfelelő receptorokhoz tudjon kapcsolódni, de azokról ne váljon le túl hamar. A WTN ZabaNIXTM ezeket a folyamatokat is biztosítja.
Miért és hogyan működik a termék?
WTN ZabaNIXTM hatóanyagai:
- támogatják a szerotonin és dopamin szintézist;
- segítik a triptofán „megőrzését” (a triptofán lopás mérséklésével), ezáltal az egészséges szerotoninszint fenntartását;
- támogatják az egészséges szerotoninátvitelt a receptorokra, és így a szerotonin hatásának fokozását, illetve
- lassítják a szerotonin leválását a receptorokról.
Az alphavital.hu oldalán található információk és cikkek nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben fordulj szakorvoshoz betegség esetén! A táplálék kiegészítők nem gyógyszerek. Az étrendkiegészítők és a különleges táplálkozási célú élelmiszerek csak élelmiszerek, nem gyógyítanak, előznek meg betegségeket vagy helyettesítenek gyógyszereket és semmiképpen sem alkalmasak a kiegyensúlyozott változatos étrend kiváltására. A termékek használatával az eredmény nem garantált, hatása egyénenként eltérő lehet.
Az étrend-kiegészítők a hazánkban is érvényben levő európai uniós szabályozás szerint olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan. E termékek a hivatalos állásfoglalásnak megfelelően nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, s nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére.