A karnitin szigorú értelemben véve nem aminosav, mivel kémiai szerkezete hasonló az aminosavakéhoz, általában azokkal együtt emlegetik. Az aminosavakkal ellentétben a karnitin nem vesz részt a fehérje szintézisben és ingerület átvivő szerepe sincs. Fő szerepe a testben, hogy segíthet eljuttatni bizonyos zsírsavakat a sejtek belsejébe, ahol azok elégve energiát szolgáltatnak a szervezetnek, ezáltal megnövelheti a zsírok energiaforrásként való felhasználását, megakadályozva a zsír lerakódását különösen a szív, a máj és a vázizmok környékén.
A karnitin kulcsszerepet játszhat a sejtek energiaellátásában is egyaránt. Tudományos kutatások is igazolták, hogy a szövetekben miért magasabb karnitin koncentráció összefüggésbe hozható a szervezet jobb teljesítő képességével. A krónikus kimerültség szindróma esetén a karnitin energiatermelésben betöltött szerepére utalnak azok az adatok, melyek szerint a karnitin pótlás javíthatja a kimerült páciensek közérzetét. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy az L-karnitinnek fontos szerepe van a kimerültség csökkentésében.
A karnitint a szervezetünk képes előállítani, viszont csupán akkor, ha elegendő mennyiségű vas, B1- és B6-vitamin, valamint két aminosav a lizin és a metionin jelen van a táplálékunkban. A karnitin szintézise függ ezen kívül a C-vitamin ellátottságunktól is. Ezek bármelyikének hiánya karnitin hiányhoz vezethet.
Az L-Carnitine jótékony hatásai:
- Fokozza az izmok erőnlétét és hatékony az izomláz csökkentésében
- Csökkenti a testzsír mennyiségét
- Hozzájárul az egészséges szívműködéshez, fokozza a szívizom erőnlétét
Csecsemők és kisgyermekek szervezetében korlátozott mérték a karnitin termelése, ezért különösen a terhes és szoptató anyák L-karnitin igénye jelentősen megnő.
Mivel az L-karnitint elsősorban a hús- és tejtermékek tartalmazzák nagyobb mennyiségben, a vegetáriánus táplálkozás a szervezet L-karnitin szintjének csökkenéséhez vezethet.
Az immunrendszer legyengülésével, a krónikus kimerültséggel, illetve az idős korral együtt jár a szervezet alacsonyabb L-karnitin szintje.
Az alphavital.hu oldalán található információk és cikkek nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük minden esetben fordulj szakorvoshoz betegség esetén! A táplálék kiegészítők nem gyógyszerek. Az étrendkiegészítők és a különleges táplálkozási célú élelmiszerek csak élelmiszerek, nem gyógyítanak, előznek meg betegségeket vagy helyettesítenek gyógyszereket és semmiképpen sem alkalmasak a kiegyensúlyozott változatos étrend kiváltására. A termékek használatával az eredmény nem garantált, hatása egyénenként eltérő lehet.
Az étrend-kiegészítők a hazánkban is érvényben levő európai uniós szabályozás szerint olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan. E termékek a hivatalos állásfoglalásnak megfelelően nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, s nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére.